چاپ این صفحه
آشنـايي با اصطلاحـات اینتـرنـت

آشنـايي با اصطلاحـات اینتـرنـت

اصطلاحات در خصوص اینترنت پرسرعت (ADSL)

 

- DSL يا((Digital Subscriber Line

(خط مشتركين ديجيتال)

به گروهي از تكنولوژيها گفته مي شود كه از پهناي باند استفاده نشده موجود در شبكه انتقال كابلهاي مسي به منظور ارائه سرويس هاي ديتاي سرعت بالا به مشتركان استفاده مي كند.

 

 

- (Asymmetric Digital Subscriber Line) ADSL :

(خط مشتركين ديجيتال نامتقارن)

ADSL يا خطوط DSL نامتقارن نوعي از خطوط DSL است كه نرخ انتقال اطلاعات آن در مسير Down Stream (از سمت مركز مخابراتي به سمت مشترك ) بالاتر از مسير Upstrem (از سمت مشترك به سمت مركز مخابراتي) مي باشد .

 

 

- مودم ADSL :

وسيله اي است كه به منظور اتصال يك كامپيوتر به خط تلفني كه بر روي آن سرويس ADSL داير شده بكار
مي رود و وظيفه مدولاسيون اطلاعات ارسالي به سمت تجهيزات DSLAM مركز مخابراتي و دمدولاسيون اطلاعات دريافتي از سمت تجهيزات DSLAM مركز مخابراتي را به عهده دارد .

 

 

- (Digital Subscriber Line Access Multiplexer) DSLAM :

(مالتي پلكسر دسترسي خطوط مشتركين ديجيتال)

دستگاهي است كه اغلب در مراكز تلفني اپراتورهاي مخابراتي قرار گرفته و چندين خط DSL را با استفاده از تكنيك هاي مالتي پلكسينگ به يك كانال پرظرفيت مخابراتي ديجيتال سرعت بالا متصل مي كند .

 

- Splitter :

(جداكننده)

از آنجايي كه سرويس ADSL بر روي خطوط تلفني موجود داير مي گردد ، براي جدا كردن Voice و data از يكديگر به منظور جلوگيري از ايجاد اختلال دو سرويس تلفن و اينترنت بر روي هم از قطعه اي كوچك به نام اسپليتر استفاده مي گردد .

 

 

- انواع تنظيمات مودم :

اكثر مودم ها را مي توان به دو صورت تنظيم كرد : PPPOE و Bridge

PPPOE : اگر مودم در حالت PPPOE قرار گيرد ، لازم است تنظيماتي در مودم انجام شود و password , username سرويس ADSL در مودم set گردد.

Bridge: اگر مودم در حالت Bridge قرار گيرد ، بايد تنظيمات PPPOE روي ويندوز انجام شود . بدين منظور بايد يك BroadBond Connection (PPPOE) در ويندوز ساخته شده و password ,username سرويس ADSL در آن set گردد.

خواندن 4522 بار